Kalwaria Zebrzydowska i Wadowice - 25.05.2024r.

W sobotę 25.05 wraz z naszym opiekunem księdzem Danielem, wybraliśmy się na pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic. Dzieci wyruszyły wraz ze swoimi bliskimi. Byli z nami także ministranci, oazowa młodzież z naszej parafii i członkowie Apostolatu Margaretka.

W Kalwarii Zebrzydowskiej, Pani przewodnik przybliżyła nam historię tego miejsca. Dowiedzieliśmy się, że pierwsze Kalwarię powstały w XV w w Hiszpanii. Natomiast pierwsza w Polsce była właśnie Kalwaria Zebrzydowska. Budowę klasztoru i zespołu kaplic Dróg Męki Pańskiej na wzór Kalwarii Jerozolimskiej ufundował w 1602 roku Mikołaj Zebrzydowski.

Sam Mikołaj nigdy nie był w Jerozolimie ale studiował mapy Jerozolimskie, dzięki czemu mógł jak najszybciej odtworzyć ten teren.

Dróżki Kalwarysjkie to długość mniej więcej 7 km wraz z 32 kaplicami.

O godzinie 11.00 zgromadziliśmy się wszyscy przy Ołtarzu Pańskim w Bazylice Matki Bożej Anielskiej aby spotkać się z Panem Jezusem w Eucharystii. Było to dla nas najważniejsze spotkanie dnia.

Po Mszy Świętej, był czas na wspólny obiad i radość z czasu bycia razem. Posileni wyruszyliśmy na kalwaryjskie dróżki.

Ostatnim etapem naszego wyjazdu były odwiedziny miasta, które jest rozpoznawalne na całym świecie z uwagi na to, że w tym właśnie miejscu na świat przyszedł Karol Wojtyła - późniejszy papież Jan Paweł II. Znajduje się tu wiele obiektów związanych z dzieciństwem i dorosłym życiem papieża Polaka. Wspólnie modliliśmy się w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach. Udaliśmy się także do cukierni gdzie każdy mógł skosztować słynnych kremówek. Uśmiechnięci i wdzięczni Panu Jezusowi za ten dzień wróciliśmy do Naszego Siewierza.

tekst: Daria Rapacz