Konkursy o kościele św. Jana Chrzciciela

Kościół św. Jana Chrzciciela jest najstarszym kościołem w naszej parafii i jednym z najstarszych na terenie Górnego Śląska i Polski. W tym roku mija 870 lat od pierwszej wzmianki o tym kościele, którą zamieścił Jan Długosz w swoich „Rocznikach”. Jest to jedyne źródło historyczne określające jego wiek.

 

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu zostały zorganizowane dwa gminne konkursy, których zadaniem była promocja kościoła św. Jana Chrzciciela jako zabytku, rozwijanie zainteresowań regionalną sztuką sakralną oraz propagowanie twórczości literackiej. Finał tych konkursów odbył się w dniu 23 października 2014 r. w siedzibie biblioteki.

 

Ile wynosi wysokość kościoła od podłogi do szczytu dachu, jakie sklepienie posiada kościół, pod jakim wezwaniem funkcjonował on na początku swojego istnienia, kto napisał pierwszą pracę naukową na jego temat – na te i wiele innych, wcale niełatwych pytań, które znalazły się w teście i krzyżówce, musieli znaleźć odpowiedź uczestnicy konkursu historycznego. Konkurs nosił nazwę „Kościół świętego Jana Chrzciciela: perła architektury romańskiej” i był adresowany do uczniów klas pierwszych szkół gimnazjalnych z terenu Miasta i Gminy Siewierz. Wzięło w nim udział 5 dwuosobowych drużyn. W konkursie historycznym kolejne miejsca zajęli: I miejsce-Magdalena Bijak i Kamil Borówka (ZSP Żelisławice), II miejsce: Oliwia Dróżdż i Marceli Madej (ZS Siewierz), III miejsce ex aequo: Jakub Kulik i Julia Kurdyk (ZS Siewierz) i Bartłomiej Kwiecień i Piotr Łętowski (ZSP Wojkowice Kościelne), IV miejsce: Tobiasz Błach i Bartosz Cichoń (ZS Brudzowice). Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe i dyplomy, które wręczył Wiceburmistrz Miasta i Gminy Siewierz Dariusz Waluszczyk.

 

W bibliotece odbył się finał Gminnego Konkursu Literackiego na Opowiadanie Detektywistyczne „Przygoda z Zabytkiem w Tle (Kościołem św. Jana Chrzciciela w Siewierzu)”, który był adresowany do uczniów klas drugich szkół gimnazjalnych. Wpłynęło na niego 26 opowiadań detektywistycznych. Zadaniem uczestników było napisanie opowiadania, w którym należało zaskoczyć m.in. oryginalnością pomysłu, umiejętnością wykorzystania wiedzy na temat kościoła św. Jana Chrzciciela. Autorzy opowiadań wykazali się dużym talentem literackim wymyślając interesujące fabuły i tytuły jak n.p. „Akt biskupa”, „Tajemnicza śmierć”, „Tajemnica grobu N.N.”, „Tajemnicze zniknięcia”, „Zapomniany anioł”. Pojawiło się w tych opowiadaniach wiele barwnych postaci jak n.p. duchy księdza Józefa Prussa i księdza Franciszka Staszkiewicza, detektyw Radosny Edward, nauczyciel informatyki, któremu kościół posłużył do przechowania skradzionych komputerów, lekarz sprzedający organy ludzkie, fałszywy benedyktyn czy kupiec porywający ofiary w noc świętojańską. Akcja opowiadań toczyła się n.p. w czasie synodu, w noc świętojańską, dzień Wszystkich Świętych czy Wigilię. Miejscem akcji był kościół, cmentarz, krypty, tajemnicze groby, a ofiarą przestępców bywał najczęściej opiekun cmentarza.

Członkowie jury: ksiądz proboszcz Jan Lubieniecki, ksiądz wikariusz Łukasz Małkiewicz, dyrektor MGBP Magdalena Szlachta i bibliotekarz Jolanta Jakubczyk wybrali najciekawsze prace. Laureatami konkursu zostali: I miejsce - Wojciech Dobczyński (ZSP Wojkowice Kościelne) za opowiadanie „Akt biskupa”, II miejsce - Aleksandra Kolasa (ZS Siewierz) za opowiadanie „Mali detektywi”, III miejsce - Karolina Szmajdzińska ( ZS Siewierz) za opowiadanie „Cmentarz” i wyróżnienie - Natalia Bereza (ZSP Żelisławice) za opowiadanie ”Tajemnicza śmierć”.

Laureaci konkursu literackiego otrzymali piękne albumy o tematyce religijnej, które ufundował i wręczył wraz z dyplomami podczas finału ksiądz proboszcz Parafii św. Macieja Apostoła w Siewierzu Jan Lubieniecki. Ksiądz proboszcz podziękował za zorganizowanie konkursów, pogratulował uczestnikom talentów literackich i zachęcił młodzież do odwiedzania zabytków sakralnych i zgłębiania o nich wiedzy. Pomysłodawczyni konkursów bibliotekarz Jolanta Jakubczyk (autorka artykułu) otrzymała z rąk księdza proboszcza Jana Lubienieckiego pięknie ilustrowany album w podziękowaniu za przygotowanie konkursów, za co bardzo serdecznie dziękuje.

 

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu jest czynna wystawa „Kościół św. Jana Chrzciciela”, którą można zwiedzać do 21 listopada b.r. w godzinach pracy biblioteki. Na wystawie znajdują się m.in. stare zdjęcia kościoła św. Jana Chrzciciela i najnowsze, prezentujące jego wnętrza z opisem, obrazy Tadeusza Kubisy, prace popularnonaukowe, artykuły z czasopism, foldery, pocztówki, informacje na temat prac archeologicznych i remontowych.

 

Jolanta Jakubczyk

 

 

Wkrótce zamieścimy na naszej stronie nagrodzone opowiadania detektywistyczne. Póki co prezentujemy zdjęcia z uroczystości rozdania nagród.

 

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Rzymskokatolicka Św. Macieja Apostoła w Siewierzu, siedziba: Siewierz, Kościuszki 12.